Yumurtalı Pazı Kavurması

Hem #pratik hem #lezzetli hem de #besleyici #yumurtalı #pazı kavurması! 🍳

Hemen tarifi veriyorum (2 kişilik). 1/2 KB Soğan ve 200 gram pazıyı doğrayıp 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Tuz, karabiber ekliyoruz. Üzerine 2 adet yumurta 🥚 kırıp, kapağını kapatıp pişiriyoruz. Yumurta katılaştığında servis ediyoruz, afiyet olsun. 😋

Bu tarifi mide ameliyatlı hastaların da tüketebilmesi için de biraz değiştirdim. Bu hasta grubunun büyük bir çoğunluğu soğan tüketemiyor. Özellikle operasyonu yakın zamanda geçirdiyseniz kesinlikle önerilmiyor. Bu nedenle tarifimizi soğansız yapacağız. Aynı şekilde baharatlar da midemizi yakabileceğinden tarifte baharat da kullanmayacağız. Yalnızca kendiniz için yapacaksanız bu tarifi için tek ihtiyacınız 100 gram kadar pazı ve 1 adet yumurta.

Pazıyı kavurmak yerine haşlıyoruz. Eğer püre dönemindeysek rondodan geçirebiliriz. Sonra yine tavaya alıp üzerine yumurtamızı kırıp, kapağını kapatıp pişiriyoruz. Yumurta katılaştığında öğünümüz hazır. Görsel de ben yoğurt ile servis ettim. Ancak tüp mideli hastalar yoğurdu sıvı gibi düşünüp, ayrıca tüketmeliler. Öğünümüzü çok iyi çiğniyoruz ve çok yavaş tüketerek en az 20 dakikada bitiriyoruz. Afiyet olsun.

Çilek tadında günler dilerim..

Ameliyat sonrası beslenmenizin planlanması, size özel tarifler ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmek istiyorsanız buradan buyrun.

Uzm. Dyt. Ece ÇELİK

Please follow and like us:

Yorum Yapın

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

error: İçerikler korunmaktadır.