Şubat 17, 2021

BULAŞIK YIKAMA SANATI

Sanıldığının aksine bulaşık yıkamak öyle basit bir iş değildir. Bulaşık yıkamak, zor ve teferruatlı iştir öyle ki birtakım hazırlıklar gerektirir. Öncelikle lavaboyu temizlersiniz, süngerinizi, deterjanınızı hazır edersiniz. Bir kenarda su ısıtırsınız. Bir lekeyi çözmek, bir sorunu çözmek gibidir. Sorunu çözmeden önce uygun şartları yaratırsınız, doğru yöntemi belirlersiniz ve bu yöntemi uygulamak için gerekli araçları hazırlarsınız. Aslına bakarsanız: Hayatın ta kendisidir; bulaşık yıkamak. 

Öyle ki ne kadar yıkarsanız yıkayın, bulaşık derdi hiç bitmez. Hayatınızdaki kaçını çözerseniz çözün sonu gelmeyen sorunlar gibi… Biri arkasına bir diğeri gelir. Siz de bitmez tükenmez bir çabayla halletmeye çalışırsınız hem bulaşıkları hem sorunları…

Bulaşık yıkarken onları ister istemez sınıflandırırsınız, az kirli olanlar, çok kirli olanlar, yağlı olanlar, yumurtalı olanlar, önce su ile ısıtılması gerekenler… Çok kirli ve yağlı olan tencereyi sona bırakırsınız, önce az kirli ve küçük parçaları yıkarsınız bu süre zarfında tenceredeki kir yumuşar. Bazen farkında olmasanız da hayatta da bunun aynısını yaparsınız. Önce kolay çözümlenebilecek işleri halletmeye çalışırsınız çünkü büyük sorunlar çözülürken küçükler kafanıza takılsın istemezsiniz. Hem çoğunlukla büyük sorunların biraz zamana bırakılması olumlu sonuç verir; aynı yağlı tencere içinde sıcak suyu bekletmek gibi. Yumurtalı bulaşıklara gelince onları diğer bulaşıklarla karıştırmak istemezsiniz diğerlerinden ayırıp öyle yıkarsınız hatta daha farklı işlemler uygularsınız mesela önce soğuk suya tutmak gibi. Çünkü bilirsiniz ki yumurtalı bulaşık cidden hakkından gelmesi zor olandır ve yine bilirsiniz ki yumurta kokan bardaktan kimse su içmek istemez. Hayatta da böyle yumurta kokan sorunlar yok mudur? Kimseye ya da hayatınızın diğer noktalarına kesinlikle sıçramasını istemediğiniz sorunlar, elbette vardır. Böyle sorunları çözmek için farklı teknikler uygularsınız, yumurta kokan bulaşıkta olduğu gibi…

Bulaşık yıkarken bir diğer önemli nokta onları çok uzun süre bekletmemektir. Uzun süre bekletilen bulaşıktaki kir daha uzun sürede temizlenir ve sizi yorar. Tahmin edeceğiniz gibi bu durum hayatta da aynen böyle işler. Bir arkadaşınızı kırdığınızda özür dilemeniz gerekiyorsa hemen dilemelisiniz aksi takdir özür dilemek gittikçe zorlaşırken, karşı tarafında kırgınlığı artar. Ama çok da acele edilmemelidir çünkü bazen acele ederken elinizdeki tabağı düşürüp kırabilirsiniz. Bazen sorunlarla uğraşırken, bazı narin durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda olaya hassasiyetle yaklaşılması gerekir, aksi takdirde kaş yaparken göz çıkarabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl boyunca hemen her gün bulaşık yıkadınız, önümüzdeki yıl da bundan farklı olmayacak. Umarım 2019’da bütün bulaşıkların canına okursunuz. Bazıları daha zorlu olacaktır eminim. Ancak bu, bize bulaşıklarla daha iyi mücadele etmeyi öğretiyor. Hayatın kendine göre bir mizah anlayışı var, bunu fark ettiğinizde zorluklar daha aşılabilir ya da katlanılabilir hale geliyor. Yenilgilerin de bir kazanç olduğunu anlıyorsunuz. Yeni yıl için bütün güzel dileklerinize içtenlikle katılırken, ben herkes için hayatını değiştirecek bir “farkındalık” diliyorum.

Ve unutmayın, öyle ya da böyle bütün lekeleri çıkarabilirsiniz, belki bardaklarınız eskisi gibi parlamaz ama emin olun temizlenir. Önemli olan bulaşıkları doğru yöntemle, gereken hassasiyeti göstererek, mümkün olan en kısa sürede yıkamak… Hepinize kolay gelsin, bulaşık suyunu soğutmayın.

Çilek tadında bir yıl olsun!

Uzm. Dyt. Ece ÇELİK ATALAY

Leave A Comment