Temmuz 22, 2022

KAHVALTI GERÇEKTEN DİYETTE OLMAZSA OLMAZLARDAN MI?

KAHVALTI GERÇEKTEN DİYETTE OLMAZSA OLMAZLARDAN MI?

 

Merhaba Sevgili Diyetseverler! Birçoğunuz kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu duymuşsunuzdur, daha önce bir meslektaşıma danıştıysanız; size öğün atlamamanızı -ama özellikle kahvaltı öğününü es geçmemenizi- söylemiştir. Peki, bu konuda neden bu kadar ısrarcıyız? Kahvaltı öğününü bu kadar önemli kılan ne? Bu yazımda bu soruların cevabını sizler için yazdım.
Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki kahvaltı günün en önemli öğünü. Birçok çalışma, düzenli kahvaltının insülin duyarlılığını artırdığını ve öğünler arasında glikoz toleransını sağladığını ve trigliserit ve (halk arasında “kötü kolesterol” olarak bilinen) LDL kolesterolünü düşürdüğünü göstermekte…

Kahvaltı yaparsanız, bu sizin gün içinde fazla kalori alımınıza karşı sizi koruyacaktır. Bu nasıl oluyor, derseniz? Yeterli derecede karbonhidrat içeren bir kahvaltı, hormonları uyararak doygunluk hissinin oluşmasını sağlar. (Bizim beslenme tarzımızda kahvaltıdaki en önemli karbonhidrat kaynağımızın ekmek olduğunu unutmayın.) Bununla birlikte kahvaltıda süt, peynir ve yumurta  gibi protein kaynaklarının tüketilmesi grelin hormonunun  (ki kendisi açlık hormonu olarak bilinen kötü ün yapmış hormonlardandır) dengeleyerek, açlık duygusunun baskılanmasını sağlar.

Çalışmalar, düzenli kahvaltı yapan bireylerin daha düşük kiloya sahip olduğunu göstermektedir. Sabahları tüketilecek zengin bir kahvaltı, düşük kalorili bir kahvaltı tüketimine nazaran daha düşük beden kütle indeksi ve kilo alımında azalma ile ilişkili bulunmuştur. Anlayacağınız sabah bir iki lokma atıştırıp çıkanlar ya da hiçbir şey yemeyenler, oturup güzel güzel kahvaltı yapanlara göre daha fazla kilo alma riski taşıyorlar.

Bütün bu saydığım nedenler ve bilimsel verilerin ışığında lütfen kahvaltı öğününüzü atlamayın. Güne yumurta, süt, peynir ve tahılları içeren bir kahvaltı ile başlayın. Kahvaltı mutlulukla igili olduğu kadar, sağlığınız ve vücut ağırlığınız ile de oldukça yakından ilgili, unutmayın!

Çilek tadında, sağlıklı günler diliyorum.

Uzman Diyetisyen Ece ÇELİK ATALAY

Kahvaltı gibi beslenmedeki diğer anahtar noktaları öğrenmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme eğitimi ve danışmanlığı almak için buradan buyrun.

Kaynaklar

Bornet, F. R., Jardy-Gennetier, A. E., Jacquet, N., & Stowell, J. (2007). Glycaemic response to foods: impact on satiety and long-term weight regulation. Appetite49(3), 535-553.

Farshchi, H. R., Taylor, M. A., & Macdonald, I. A. (2005). Deleterious effects of omitting breakfast on insulin sensitivity and fasting lipid profiles in healthy lean women. The American journal of clinical nutrition81(2), 388-396.

Purslow, L. R., Sandhu, M. S., Forouhi, N., Young, E. H., Luben, R. N., Welch, A. A., … & Wareham, N. J. (2008). Energy intake at breakfast and weight change: prospective study of 6,764 middle-aged men and women. American journal of epidemiology167(2), 188-192.

 

Leave A Comment