Ekim 18, 2018

Obezite Cerrahisi Sonrası Aşırı Yemeyi Önleyen 10 Beslenme Tüyosu

Obezite Cerrahisi sonrası hastalar bazen eski beslenme alışkanlıklarını devam ettirdikleri için, hayatlarının bu yeni dönemine adaptasyonda zorlanabilmektedirler. Bu eski beslenme alışkanlıkları, hastaların tüketmeleri gerekenden daha fazla besin tüketmelerine neden olur. Bu da hem akut (kısa) dönemde  hem de kronik (uzun) dönemde bazı sorunları beraberinde getirir. Kısa önemde hastalar beslenme sonrası hazımsızlık gibi sindirim sorunları yaşarken, uzun dönemde ise yeniden ağırlık kazanımı ya da beslenme yetersizlikleri gibi sonuçlarla karşı karşıya kalırlar.

Ancak size güzel haber, beslenmemizde dikkat edeceğimiz bazı noktalar ile bunun önüne geçebilmemiz oldukça mümkün!

 1. Yiyeceğinizi küçük lokmalar şeklinde tüketin – Çünkü ameliyat sonrası mide hacminiz azaldı ve alacağınız büyük bir lokma sizin mide hacminizi tamamen doldurabilir. Küçük çatal, kaşık kullanmak oldukça işe yarar. 
 2. Yavaşça ama uzun süreli çiğneyin – Çiğnemeye zaman ayırın ve yediğiniz şeyden tat almaya bakın.
 3. Bedeninizin gönderdiği sinyalleri takip edin – Doymuş olarak hissettiğinizde yeme işlemini sonlandırmanız gerekiyor. Sadece bir ısırık almış olabilirsiniz ama tok hissediyorsanız beslenmeye devam etmemelisiniz.
 4. Restoranda yemek yiyorsanız, küçük porsiyonlar sipariş edin –  Ne kadar küçük porsiyon söylerseniz o kadar az yersiniz. Ev dışında yemek yediğinizde bunu uygulamanız oldukça önemli. Her şeyi yarım porsiyon söylemek ya da yiyeceğinizi yanınızdaki ile paylaşmak çözüm yolu olabilir. 
 5. Küçük tabaklar kullanın – Eğer evde yemek yiyorsanız, tabağınız daha az yiyeceğin sığabileceği küçük bir tabak olsun.
 6. Lokmalar arasında bekleyin – Bu ameliyatı geçirdiyseniz, yemek yemeye önceki hayatınıza göre daha fazla zaman ayırmalısınız. Çok acıkmış olsanız dahi lokmaları ardı ardına ağzınıza atmamalısınız.
 7. Katıları ve sıvıları ayırın – Öğünlerinizi tüketirken sıvı besinleri tüketmeyin.
 8. Katı durun, taviz vermeyin – Etrafınızdakiler size bir lokma daha yemeniz konusunda ısrar edebilirler ya da tüketmemeniz gereken şekerli ve yağlı gıdaları sunabilirler. Bu durumda siz “hayır” demesini bilmelisiniz.
 9. Önce proteini tüketin – Özellikle protein alımınız önemli. Bu nedenle ilk lokmalarınızı öncelikle et, tavuk ya da balığa ayırın.
 10. Sağlıklı tarifleri tüketin – Yağ ve şeker içeriği yüksek yiyeceklerden ya da alkolden uzak durun.

Bonus: Hedeflediğiniz vücut ağırlığına ulaşana kadar lütfen diyetisyen takibinde kalın.

Fark ettiyseniz aynı öneriler (katı sıvı ayrımı hariç), fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkes için geçerli. 😉

Çilek tadında, sağlıklı günler dilerim.

Uzm. Dyt. Ece ÇELİK ATALAY

 

Obezitenin Tedavisinde – Obezite Cerrahisi

Tüp Mide Hastalarında Bağışıklık Sistemi ve Covid19

Tüp Mide – Obezite Cerrahisinde Beslenme

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Sorunları

Obezite Cerrahisi Sonrası Aşırı Yemeyi Önleyen 10 Beslenme İpucu

One Comment

 1. […] Obezite Cerrahisi Sonrası Aşırı Yemeyi Önleyen 10 Beslenme İpucu […]

Leave A Comment