Ağustos 3, 2022

Menopoz Döneminde Beslenme 5: Kilo Yönetimi

Neden kilo alıyorum?

Menopozla beraber kilo kazanımı en yaygın beslenme sorunlarından biridir. Bunun bir nedeni, menopozdan bağımsız olarak yaşla beraber metabolizma hızının azalmasıdır. Yaşla beraber kas dokusunun kaybının artması metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu da yediklerimizi değiştirmesek bile kilo kazanımı ile sonuçlanır. Ayrıca menopoz döneminde duygu durumu değişiklikleri, uykusuzluk, stres düzeylerinin artması ile duygusal(emosyonel)  yeme artabilir.

Birçok birey bu dönemde başarısız kilo verme girişimlerinde bulunur. Çünkü kilo vermek kolay gibi görünen karmaşık bir süreçtir.

Bununla birlikte yaşla ve menopozla birlikte bir miktar kilo alımı oldukça normaldir. Menopoz sonrası kadınlarda beden kütle indeksinin 25’in altında olmaması istenir. Çünkü aksi durumda osteoporoz riski artar.

Kaç kilo olmalıyım?

Vücut ağırlığının yönetiminde tek bir formül herkes için geçerli değildir. Herkesin kendi sağlıklı kilosunda kalabilmek için kendine uygun bir sağlıklı bir diyeti takibi gereklidir. Vücut ağırlığının yönetiminde etkili olan diyet ve egzersiz değiştirebildiğimiz faktörler olsa da kilomuzu etkileyen tek faktör bunlarla sınırlı değil. Değiştiremeyeceğimiz bir çok etken vücut ağırlığımız üzerine etkilidir. Bu nedenle değiştirebileceğimiz etkenler üzerine yoğunlaşıp, diğerlerini kabul etmemiz gereklidir.

Genetik özelliklerimiz, yaşımız, cinsiyetimiz, menopoz kilomuz üzerine etkili olan ancak değiştiremediğimiz faktörlerdir.

Değiştirebildiğimiz fakötörler ise egzersiz süremiz, uyku kalitemiz, beslenmemiz ve tercih ettiğimiz besinler, sıvı alımıdır.

Beden kütle indeksi bireyin vücut ağırlığının değerlendirilmesinde ilk aşamada kullandığımız önemli bir belirteç olsa da tek başına sizin sağlıklı olup olmadığınızı söylemek için yeterli değildir. Bu nedenle rakamlara takılıp kalmamalısınız. Vücut ağırlığı hedefleri bireyseldir. Bulunduğunuz kiloda hiçbir sağlık sorunu yaşamıyor, sağlık riski taşımıyor ve hayattan keyif alabiliyorsanız sizin için ideal olan ağırlıktasınız demektir.

Ne yapmalısınız?

Eğer vücut yağ oranınız ya da kilonuz çok yüksek ve sağlığınızı riske ediyor ise o zaman sorunun kaynağını bulmalısınız.

Şunları kontrol edin:

-Yeterli ve kaliteli uyku uyuyor muyum?

-Sağlıklı besleniyor muyum?

-Yeterli egzersiz yapıyor muyum?

-Stres düzeyim kontrol altında ve hayattan keyif alıyor muyum?

Hayır cevabını verdiğiniz faktörlere odaklanın ve bunları değiştirmek üzere harekete geçin. Eğer tek başına bu süreci yönetemiyorsanız bir uzmandan destek alın.

Kendinize sormanız gereken 3 soru var.

Ne yiyorum?

Besin tercihlerinizi sağlıklı olanlardan yana mı yapıyorsunuz? Yoksa sürekli yüksek enerji içeren atıştırmalıklar mı tüketiyorsunuz?

Ne kadar yiyorum?

Besin tercihleriniz oldukça sağlıklı ama buna rağmen kilo alıyorsanız porsiyonlarınız fazla olabilir. Bu durumda yalnızca yediklerinizin miktarını azaltarak kilonuzu kontrol altına almanız mümkün olabilir.

Neden yiyorum?

Yukarıda da bahsettiğim gibi duygusal yeme menopoz döneminde oldukça sık karşımıza çıkıyor. Eğer aç olmadığınız halde üzgün, stresli ya da kızgın olduğunuz için yemek yiyorsanız, bu kilo alımınıza sebep oluyor olabilir. Yemek yemek yerine bu duyguyu yatıştırmak üzere yapabilecekleriniz neler, fark edin. Vücudunuzun verdiği sinyalleri takip edin, yalnızca açlık hissettiğinizde yemek yiyin.

Şunları yapın:

Beslenme ve egzersiz günlüğü tutun.

Duygu durumunuzu not edin.

Eğer bu sorgulamaları yaparsanız ve neden kilo aldığınıza dair değiştirebileceğiniz faktörleri fark ederseniz, sürecin yönetimini ele geçirirsiniz.

Menopoz Döneminde Beslenme 1: Menopoz Nedir? Vücudumuzda Neler Oluyor?

Menopoz Döneminde Beslenme 2: Menopozla Gelen Hastalıklar, Riski Nasıl Azaltırız?

Menopoz Döneminde Beslenme 3: Hangi Besinleri Tüketelim?

Menopoz Döneminde Beslenme 4: Vitamin ve Mineraller

Menopoz Döneminde Beslenme 5: Kilo Yönetimi

Menopozda Sıcak Basmaları

Çilek tadında günler diliyorum,

Uzman Diyetisyen Ece ÇELİK ATALAY

 

4 Comments

  1. […] Menopoz Döneminde Beslenme 5: Kilo Yönetimi […]

  2. […] Menopoz Döneminde Beslenme 5: Kilo Yönetimi […]

  3. […] Menopoz Döneminde Beslenme 5: Kilo Yönetimi […]

Leave A Comment