Menopozda Görülen Sıcak Basmalarına Beslenme Çözüm Olabilir Mi?

Herkese merhaba! Günümüzde biliyoruz ki pek çok hastalığın beslenme ile tedavisi mümkün. Ve bazı hastalıklar beslenme ve yaşam tarzı ile ilişkili. Peki, özellikle kadınlarda menopoz nedeniyle  yaşanan sıcak basmalarını beslenme şeklinde ve yaşam tarzında ufak değişikliklerle çözmek mümkün mü? Bu sorunun cevabı EVET.

Peki nedir bu sıcak basması?

Sıcak basması ya da ateş basması: özellikle yüz, boyun ve göğüs bölgesinde yoğun olarak hissedilen ani sıcaklık yükselmeleridir. Ciltte kızarma ve aşırı terlemeye neden olabilir ve çarpıntıyla birlikte görülebilir.

Neden bu kadar sıcak?

Aslında sıcak basmalarının nedeni menopoz ile birlikte hormonlarda meydana gelen değişiklikler… Kadınlarda menopoza girilmesiyle östrojen hormonu düzeyleri düşer. Östrojen hormonu düzeylerinde meydana gelen bu düşüş sıcak basmalarını teşvik eder.

Peki ne yapılmalı?

Menopoz sonrası yaşanan birçok sorunun yaşam tarzı ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Menopoz sonrası yaşanan bu sorunlar özellikle beden kütle indeksi, fiziksel aktivite, alkol tüketimi ile ilişkilidir. Bir başka ilişkili faktör ise diyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı besinlerin tüketiminin özellikle sıcak basmalarını azalttığı gözlenirken, yüksek lif tüketimi ve düşük yağ alımının bu şikayetleri azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Yüksek yağ ve şeker tüketiminin ise şikayetleri artırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Sıcak basmalarında özellikle kaçınılması gereken besinler:

 • Alkol
 • Kafein içeren içecekler (Kahve, kola, çay…)
 • Acılı ve baharatlı yiyecekler

Bu besinler tüketildiğinde sıcak basmalarını tetikleyebilir. Bu nedenle eğer bu sorun ile karşı karşıyaysanız bu besinlerin tüketimini azaltmalısınız.

Hangi yiyeceklere beslenmemizde daha fazla yer verirsek düşen östrojen düzeyini yükseltebiliriz?

Çalışmalar özellikle akdeniz diyeti ve meyvelerin yoğunlukta olduğu diyetlerin tüketimiyle menopoza bağlı görülen sıkıntıların azaldığını göstermektedir.

Östrojen bakımından zengin besinlere diyetimizde daha fazla yer vererek sıcak basmalarını tamamen ortadan kaldıramasak bile sıklığını azaltabiliriz.

Östrojenden zengin besinler:

 • Kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri
 • Nohut, fasulye
 • Brokoli ve lahana
 • Keten tohumu
 • Badem
 • Soya ve soya ürünler
 • Kırmızı yonca

Tam buğday ürünleri, meyveler ve kurubaklagiller östrojen bakımından zengindirler. Bu besinlere diyetinizde daha fazla yer verebilirsiniz!

Diyetsel değişikliklerin yanında fiziksel aktivite yapmak sıcak basmalarını ve menopoza bağlı diğer şikayetlerin azalmasına yardımcı olacaktır. Sevgili diyetseverler, sağlığınız için lütfen hareket edin!

Çilek tadında günler diliyorum,

Dyt. Ece ÇELİK

Kaynaklar

 1. Herber-Gast, G. C. M., & Mishra, G. D. (2013). Fruit, Mediterranean-style, and high-fat and-sugar diets are associated with the risk of night sweats and hot flushes in midlife: results from a prospective cohort study. The American journal of clinical nutrition97(5), 1092-1099.
 2. Albertazzi, P., & Purdie, D. W. (2002). The nature and utility of the phytoestrogens: a review of the evidence. Maturitas42(3), 173-185.
 3. Geller, S. E., & Studee, L. (2005). Botanical and dietary supplements for menopausal symptoms: what works, what does not. Journal of Women’s health14(7), 634-649.
 4. Stearns, V., Ullmer, L., Lopez, J. F., Smith, Y., Isaacs, C., & Hayes, D. F. (2002). Hot flushes. The Lancet360(9348), 1851-1861.

Uzman Diyetisyen Ece ÇELİK

Bunları da okumak isteyebilirsiniz!

Hipertansiyonda Beslenme – Tuz – İyot ve DASH Diyeti

Glutensiz Diyet Sağlıklı mı?

Sağlıklı Bireyler Probiyotik Kullanmalı mı?

Obezite Tedavisinde Bariatrik Cerrahi

Write a comment